Norwegia

21 sierpnia 2015

Å, Reine czy Ramberg? Miejsca, z których słyną Lofoty.

Tagi: , , , ,

Pozwiedzamy, a potem odpoczniemy na kempingu – postanowiliśmy i po zjechaniu na ląd w Lodingen na Lofotach, pojechaliśmy na południe, do najbardziej na tym archipelagu popularnej miejscowości, Å. Z tradycyjnie rozumianego odpoczynku koniec końców nic nie wyszło, bo albo dużo chodziliśmy, albo jeździliśmy na rowerze, ale inaczej się nie da – Lofoty swoją urodą mocno motywują do aktywnej eksploracji. I idziesz dalej, ciekawy, czy możliwe jest, żeby za następnym zakrętem było jeszcze piękniej. Jest.

Po drodze do Å zatrzymaliśmy się nad zapierającą dech w piersiach plażą w Ramberg. Krajobraz zadziwiający – Karaiby w norweskiej scenerii. Kuszące morze, biały piasek, pełne słońce. I maksymalnie 12 stopni. Blisko plaży jest kemping, jednak zdecydowanie polecam pojechać nieco dalej, na kemping przy Fredvang Strand.

Ramberg_1, Lofoty

Ramberg_2, Lofoty

Podczas rowerowej wycieczki następnego dnia odkryliśmy jeszcze kilka, stworzonych wyłącznie do podziwiania, plaż. Dzięki temu jednak, że nie są to miejsca do plażowania w dosłownym tego słowa znaczeniu, można dostrzec ich inny wymiar, docenić czyste, nieskażone ludźmi, piękno przyrody.

plaża, Lofoty

plaża_1, Lofoty

Chcieliśmy przenocować na kempingu w Å, ten jednak był przepełniony, a miasteczko jest tak ciasne, że nie ma możliwości znaleźć miejsca na nocleg na dziko. Wróciliśmy zatem na przydrożny parking pomiędzy  Å i Reine i tam spędziliśmy noc, a rano ruszyliśmy na malowniczą przechadzkę do Å.

Parking, Lofoty, A

w drodze do A, Lofoty_5

  w drodze do A, Lofoty_7

w drodze do A, Lofoty_8

w drodze do A, Lofoty_9

w drodze do A, Lofoty_10

w drodze do A, Lofoty_11

w drodze do A, Lofoty_12

Ta pierwotnie rybacka wioska obecnie zmieniła swój charakter na turystyczno-rybacki. Domy prawdziwych rybaków mieszają się z rorbuer (chatki na palach) dla turystów. Jednak nie jest to turystyka odzierająca z uroku, przytłaczająca i głośna. Jest ujarzmiona, wpleciona w życie wioski, nie przeszkadza. O wiele więcej turystów jest w Reine, do Å zdają się wpadać na chwilę. I całe szczęście.

A, Lofoty

A, Lofoty_1

A, Lofoty_2

A, Lofoty_3

A, Lofoty_4

A, Lofoty_5

A, Lofoty_11

Uśmiechnięta Norweżka

Swego czasu turyści notorycznie kradli tabliczkę z nazwą miejscowości. Teraz taką tabliczkę można sobie bez przeszkód kupić w sklepie z pamiątkami, a co łatwo dostępne, przestaje być atrakcyjne, ustały więc kradzieże.

A, Lofoty_15

Å to wymarzone miejsce na spędzenie kilku cichych, spokojnych dni. Z książką w ręku, kubkiem kawy, na tarasie jednej z rorbu zbudowanej na balach w morzu. Gdyby nie kamper, właśnie tak byśmy zrobili.

A, Lofoty_13

A, Lofoty_14

Na końcu wioski, za wiaduktem, jest spory parking i sklepik z pamiątkami. Zdaje się, że nie ma zakazu kamperowania.

Następnego dnia, jadąc na plażę Ramberg, zahaczyliśmy o Reine – najbardziej obfotografowaną miejscowość na Lofotach. Nie zachwyciła nas do tego stopnia, co Å,  z powodu większej ilości turystów zapewne. Jest tu nieco gwarniej, bardziej komercyjnie, choć obu słów użyłam ciut na wyrost  – ciągle jesteśmy w Norwegii, nie jest to ten gwar i ta komercja, jakie cechują inne turystyczne destynacje. Tutaj też jest mnóstwo rorbuer z trawą na dachach, zdaje się jednak, że większość z nich to wakacyjne domki na wynajem. Gdybym jednak miała wybierać, na kilkudniowy pobyt zdecydowanie wybrałabym Å.

Reine, Lofoty

Jadąc na kemping przy cudnej plaży w Ramberg, ni z tego, ni z owego, skręciliśmy w jedną z bocznych dróg i pokonując dwa mosty przeciągnięte nad cudnymi lagunami, jadąc przez pola wiejską uliczką, dojechaliśmy do cudnej, wielkiej, zielonej doliny nad zatoką, przy plaży Fredvang, i do kempingu umiejscowionego idealnie w środku tego idyllicznego pejzażu.

Nie od dziś wiadomo, że w najpiękniejsze miejsca dociera się wtedy, kiedy zarzuci się stworzony przed wyjazdem plan na rzecz scenariusza pisanego przez podróż.

Fredvang_3, Lofoty

4 thoughts on “Å, Reine czy Ramberg? Miejsca, z których słyną Lofoty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Norweskie archipelagi: Lofoty i Vesteraalen
Nusfjord – tradycyjna osada rybacka na Lofotach