Niemcy

8 lipca 2013

Rolkujmy więc! Tam gdzie asfalt zajebisty – Senftenberger See, Dojczland

Tagi: , , , , , , , ,

Kupiliśmy rolki. Nosiliśmy się z tym pomysłem jakiś rok, od kiedy podczas rowerowej przejażdżki w Niemczech zobaczyliśmy super szczupłych i superszybkich rolkowców dziarsko śmigającym po gładziutkim asfalcie. Potem Dzieci przywlokły do domu swoje rolki i poczęły rozpływać się nad zaletami. Pół godziny później byliśmy w sklepie.

Patrząc na moje piękne, żarówiasto zielone rolki model Kawasaki Style leżące na kasowej taśmie w wybitnie sportowym profesjonalnym sklepie Oszon, oczami wyobraźni widziałam siebie w króciutkich spodenkach, z megazgrabnymi od rolek oczywiście nogami, umięśnionym brzuchem i rozwianym włosem, płynącą jedwabiście po równie jedwabistej nadmorskiej promenadzie w Kalifornii. Och, jak bosko! Cóż…. okazało się, że z jazdą na rolkach niekoniecznie jest tak, jak z jazdą na rowerze, że się nigdy nie zapomina. Okazało się również, że mając na nogach ten sprzęt kółkowy, bardzo daleko jest do ziemi, a one jadą, a ciało stoi i bardzo to skomplikowane, żeby się ostatecznie nie wywalić na łeb i twarz. Pierwsza nasza przejażdżka zatem (moja pierwsza po latach, Marcina pierwsza ever!) wyglądała momentami jak spacer paralitów łapiących się wzajemnie za koszulki, żeby się nie wychrzanić i hamujących na sposoby różne. Koniec końców, obyło się bez gleby, stwierdziliśmy zatem, że umiemy już jeździć i trzeba znaleźć fajne ścieżki.

W Zielonej Górze nie ma żadnej, kilka kilometrów od Zielonej Góry jest kilka km ścieżki wiodącej wzdłuż szosy szybkiego ruchu, przyjemność z jazdy więc ograniczona hałasem i spalinami. Ludzie piszą na necie, że jeżdżą na dojazdówkach do różnych sklepów po zmroku, gdy ruch mniejszy, ale z uwagi na fakt, że tajemnica szybkiego hamowania na tym ustrojstwie wciąż pozostaje dla nas nieodgadniona, chcieliśmy ścieżki bez zagrożeń w postaci aut. Tajemnicą za to nie jest żadną, że jak chcesz dobrego asflaltu –  jedź do Niemiec, co też uczyniliśmy.

Uderzyliśmy do źródła, czyli tam, gdzie wysportowanych rolkowców zobaczyliśmy i gdzie organoleptycznie sprawdziliśmy teren – Senftenberger See.

O poranku (12:00) wyszliśmy na rolki. Nawierzchnia, która z rowerowego punktu widzenia była genialna, z rolkowego genialna była tylko miejscami. Wokół jeziora Senftenberger ścieżki faktycznie na rolkowanie nadają się tylko miejscami, co nie zmienia faktu, że objechaliśmy je całe, to jezioro! 18 km na rolkach! Nowicjusze amatorzy! Yes, yes, yes!

W nocy padał deszcz. Spakowawszy manatki, pojechaliśmy pospacerować po Senftenbergu w stylu leniwego turysty.

A tu festyn! Tak po niemiecku. Straganiki z tekstyliami i chińską biżuterią nie wzbudziły w nas entuzjazmu, ale te z jedzeniem! Piwo wszędzie, Radebereger z tego co pamiętam, truskowkowy poncz, dzik z rożna, surowa ryba w bułce, ceny całkiem całkiem, niemiecka kapela przygrywająca do tego – kto by przypuszczał, że blisko 70 lat po wojnie na terytorium wroga śmiertelnego bawić się będziem. Trochę wstyd, trochę wyrzut sumienia. W następnym pokoleniu to zaniknie może.

4 thoughts on “Rolkujmy więc! Tam gdzie asfalt zajebisty – Senftenberger See, Dojczland

    1. pewne napoje robią swoje;) a co do rolek – znam takiego, który z całkiem dobrych moich pięknych czarnych rolek poodkręcał po dwa środkowe kółka, po czym uległy zniszczeniu… wiesz coś o tym?;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

„Takie tu wszystko… poniemieckie”. Poczdam 14 – 16 czerwca 2013.
Jurajskie urodziny. Na szlaku Orlich Gniazd 3-7 lipca 2013.